Метилурацил : інструкція, застосування, ціна
- Склад
- Фармакологічні властивості Метилурацилу
- Фармакотерапевтична група.
- Форма випуску лікарського засобу
- Показання до прийому
- Протипоказання
- Спосіб застосування препарату
- Побічна дія
- Передозування
- Взаємодія з іншими препаратами
- Особливості застосування
- Прийом вагітними жінками і жінками, які годують дитину грудьми
- Здатність впливати на швидкість реакції при управлінні автомобілем
- Ціна
- Категорія відпуску
Метилурацил – препарат, що виявляє цілий спектр терапевтичних ефектів, зокрема протизапальний, гемо- і лейкопоетичний, імуностимулюючий тощо. Призначається при агранулоцитарній анемії, аліментарно-токсичній алейкії, бензольній інтоксикації, що набула хронічної форми, лейкопенії, яка має легкий або середньої важкості перебіг (за умови відновлення нормальної регенерації клітин крові); опіках, трофічних виразках і ранах, які погано гояться, переломах кісток (у складі комплексної терапії); виразковій хворобі шлунка та/або 12-палої кишки.
Склад
Діюча речовина: в одній таблетці міститься 500 мг метил урацилу.
Допоміжні речовини: крохмаль картопляний, полівінілпіролідон низькомолекулярний медичний (повідон), кислота стеаринова.
Фармакологічні властивості Метилурацилу
Фармакодинаміка. Препарат виявляє анаболічний, гемо- і лейкопоетичний, антикатаболічний, протизапальний та імуностимулюючий ефект. Нормалізує обмін нуклеїнових кислот у слизовій ШКТ.
У разі крововтрати/кисневої недостатності зміцнює організм за рахунок активізації гуморального та клітинного захисту. Сприяє швидшому загоюванню ран (пришвидшує процес відновлення клітин). Стимулює продукування соляної кислоти у шлунку.
Фармакокінетика. Препарат безперешкодно абсорбується у травному тракті, потрапляє в органи, рідини і тканини, а виводиться з організму переважно зі сечею.
Фармакотерапевтична група.
Метилурацил у формі таблеток належить до групи інших анаболічних лікарських засобів.
Форма випуску лікарського засобу
Метилурацил випускається у формі білих пласких таблеток зі скошеними краями, «розділених» навпіл рискою у дозуванні 0,5 г №10 (по 10 таблеток у паперовому блістері), а також у формі таблеток №20, №50 та №100. Препарат існує також у формі ректальних свічок у дозуванні 0,5 г №10 та у формі 10% мазі, призначеної для місцевого зовнішнього застосування у тубах ємкістю 25 г.
Показання до прийому
Метилурацил у формі таблеток призначають хворим з агранулоцитарною анемією, бензольною інтоксикацією, що набула хронічної форми, аліментарно-токсичною алейкією, лейкопенією (зокрема в онкохворих, які проходять хіміо- або променеве лікування), яка має легкий або перебіг середньої важкості (за умови відновлення нормальної регенерації клітин крові).
Препарат рекомендований при опіках, трофічних виразках і ранах, які погано гояться, а також переломах кісток (у складі комплексної терапії).
Лікарський засіб застосовують у лікуванні виразкової хвороби шлунка та/або 12-палої кишки.
Протипоказання
- Підвищена чутливість до діючої або однієї із допоміжних речовин препарату;
- лімфогранулематоз;
- гострі і хронічні форми лейкозу (передусім мієлоїдні);
- інші злоякісні захворювання кісткового мозку;
- якщо пацієнту ще не виповнилося трьох років.
Спосіб застосування препарату
Метилурацил у формі таблеток можна приймати як під час, так і після їжі. Таблетки необхідно запивати водою (достатньою для того, аби їх проковтнути).
Рекомендована доза для дорослих хворих – по одній таблетці (тобто по 500 мг) 4 рази на добу (або 5-6, проте лише у разі крайньої необхідності).
Для дітей віком 3-8 років – по пів таблетки (250 мг) тричі на добу.
Для старших дітей (віком 8+) – по пів (250 мг) або по цілій (500 мг) таблетці тричі на добу. Терапія у пацієнтів з виразковою хворобою шлунка та/або 12-палої кишки триває у середньому 30 днів, але не може тривати довше 40. При інших захворюваннях і патологічних станах, при яких показаний Метилурацил, тривалість прийому таблеток визначає лікуючий лікар у кожному індивідуальному випадку окремо, врахувавши особливості перебігу хвороби.
Побічна дія
Препарат може спровокувати алергічну реакцію, що проявиться свербежем, почервонінням, набряком та/або висипаннями на шкірі (зокрема появою плям на шиї та обличчі). Також пацієнт може скаржитися на головний біль, запаморочення і печію.
Передозування
Інформація про те, що прийом Метилурацилу у формі таблеток у рекомендованих виробником дозах (не більше 2000 мг на добу для дорослих, не більше
750 мг – для дітей віком 3-8 років та не більше 1500 мг – для дітей віком від 8 років), може викликати передозування діючою речовиною, відсутня.
Взаємодія з іншими препаратами
Метил урацилу не бажано поєднувати зі строфантином, сульфаніламідами та антибіотиками (через посилення терапевтичного ефекту останніх).
Особливості застосування
Допускається прийом препарату у хворих зі зниженою кількістю лейкоцитів у крові, але тільки якщо лейкопенія у них має легкий перебіг. Якщо хвороба – середньої важкості, застосовувати Метилурацил у терапії можна, але тільки після того, як клітини крові почнуть нормально регенеруватися. У разі важкого перебігу лейкопенії препарат приймати заборонено.
Прийом вагітними жінками і жінками, які годують дитину грудьми
Препарат застосовують у терапії жінок у період вагітності/лактації, але тільки якщо потенційна користь від прийому лікарського засобу перевищує можливу небезпеку для здоров’я жінки/плоду в утробі матері/дитини, що перебуває на грудному вигодовуванні. Оцінити співвідношення ризиків та користі може лише лікар, який опікується пацієнткою, що потребує лікування Метилурацилом.
Діти
Метилурацил у таблетках не рекомендується приймати дітям, яким ще не виповнилося 3-х років.
Здатність впливати на швидкість реакції при управлінні автомобілем
Достовірних даних щодо того, як лікарський засіб впливає на швидкість реакції, немає. Але якщо пацієнт зауважив, що при терапії Метилурацилом у нього паморочиться чи болить голова, наслідком чого може бути розсіювання уваги, сідати за кермо йому не варто, як і працювати з механізмами, що можуть становити потенційну небезпеку для хворого та оточуючих його людей.
Ціна
Від 25 до 42 гривень за Метилурацил у таблетках у дозуванні по 0,5 г №10 (по 10 таблеток у паперовому блістері).
Термін придатності та умови зберігання
Таблетки Метилурацилу рекомендується зберігати в оригінальній упаковці (паперовому блістері) при кімнатній температурі (тобто не вище 25◦С) у місцях, до якого не мають доступу діти.
Категорія відпуску
Препарат можна придбати в аптеці без рецепта лікаря.