Кодепсин : інструкція, застосування, ціна
- Склад і форма випуску
- Фармакологічні властивості
- Показання
- Протипоказання
- Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
- Особливості застосування
- Застосування у період вагітності або годування груддю
- Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами
- Спосіб застосування та дози
- Передозування
- Побічні реакції
- Термін придатності та умови зберігання
- Ціна
Кодепсин – препарат для лікування непродуктивного кашлю.
Склад і форма випуску
діючі речовини: терпінгідрат, натрію гідрокарбонат, кодеїну фосфат;
1 таблетка містить: терпінгідрату 250 мг, натрію гідрокарбонату 250 мг, кодеїну фосфату (у перерахуванні на кодеїн основу) 8 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, повідон, кросповідон, кремнію діоксид колоїдний водний, магнію стеарат.
Лікарська форма:
Таблетки.
Основні фізико-хімічні властивості: плоскоциліндричні таблетки круглої форми, білого або майже білого кольору, з фаскою та рискою, допускається мармуровість. Таблетки мають специфічний запах.
Упаковка:
По 10 таблеток у блістері; по 1 блістеру в картонній пачці.
Фармакотерапевтична група:
Засоби, що застосовуються при кашлі та застудних захворюваннях. Похідні опію та експекторанти.
Фармакологічні властивості
Фармакодинаміка.
Цей препарат належить до комбінованих препаратів, що проявляє ефект відхаркування та проявляє протикашльову дію. Агоніст опіоїдних рецепторів, кодеїн, проявляє центральний протикашльовий ефект, що відбувається завдяки пригніченню збудливості кашльового центру. Відхаркувальна дія властива терпінгідрату. В’язкість мокротиння зменшується під впливом дії натрію гідрокарбонату завдяки підвищенню рН.
Фармакокінетика.
Якщо кодеїн та інші складові препарату застосовуються перорально, то вони добре всмоктуються з кишкового тракту. Кодеїн володіє ліпофільністю, тому в організмі його проникнення через гематоенцефалічний бар’єр відбувається швидко, у жировій тканині відбувається його накопичення, менше накопичується у легенях, нирках, печінці та селезінці. Свою максимальну дію він проявляє через пів години – годину, тривалість якої – від двох до шести годин. Виведення терпінгідрату і натрію гідрокарбонату відбувається за допомогою нирок та дихальних шляхів (разом з бронхіальним секретом).
Показання
Цей препарат призначають для лікування непродуктивного кашлю у разі захворювань легень і дихальних шляхів.
Протипоказання
- Підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату;
- легенева недостатність;
- пневмонія;
- тяжкі обструктивні захворювання дихальних шляхів (бронхіальна астма тощо);
- алкоголізм;
- виражена артеріальна гіпотензія;
- аритмії;
- епілепсія;
- черепно-мозкові травми;
- тяжкі захворювання печінки і нирок;
- період після операції на жовчовивідних шляхах.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
Інгібітори моноаміноксидази (МАО) не варто застосовувати у комбінації з кодеїном, оскільки може виникати збудження чи депресія ЦНС. Кодеїн можна почати приймати щонайраніше через два тижні після того, як прийом інгібіторів МАО був завершений.
Антихолінергічні (атропін тощо), антидіарейні засоби (лоперамід, каолін) слід дуже обережно застосовувати у комбінації з кодеїном, тому що така комбінація призводить до підвищення ризику виникнення гострого закрепу, що загрожує кишковою непрохідністю.
Комбінація з домперидоном / метоклопрамідом може призвести до антагонізму дії, а з антигіпертензивними засобами – може посилювати гіпотензивну дію, з ненаркотичними анальгетиками – може посилювати аналгетичну дію, з хінідином – може знижувати аналгетичний ефект кодеїну.
Якщо засоби лікування, яким властивий гальмівний вплив на ЦНС (анестетики, нейролептики, трициклічні антидепресанти, анксіолітики, седативні, снодійні засоби, антигістамінні засоби із седативним ефектом), застосовувати одночасно з цим препаратом, то це може посилювати седативний ефект кодеїну та пригнічувальну дію на дихальний центр.
Опіоїдні антагоністи (бупренорфін, налоксон, налтрексон) у комбінації з кодеїном можуть призвести до появи симптомів синдрому відміни.
Бронходилататори, антибактеріальні засоби можна застосовувати одночасно з цим препаратом у разі лікування застудних захворювань.
Біотрансформація кодеїну у печінці гальмується під впливом левоміцетину та хлорамфеніколу, що посилює його дію.
Ципрофлоксацин не слід одночасно застосовувати з цим препаратом, оскільки концентрація препарату знижується під впливом опіоїдів.
Концентрації кодеїну підвищуються у плазмі крові у разі одночасного застосування з ритонавіром, циметидином. Якщо одночасно застосовувати мексилетин, то кодеїн призводить до сповільнення його абсорбції.
Дія алкоголю на психомоторні функції посилюється під впливом кодеїну. Якщо препарат застосовується у великих дозах, то це посилює ефекти серцевих глікозидів ( наприклад, дигоксину ). Абсорбція складових компонентів препарату може зменшуватись під дією сорбентів, в’яжучих та обволікаючих засобів.
Особливості застосування
Вживати алкоголь одночасно з прийомом препарату протипоказано.
У разі запальних захворювань травного тракту (кодеїн проявляє вплив на перистальтику, підвищує тонус та сегментацію кишечнику), порушень функцій печінки, захворювань жовчного міхура, зокрема у разі жовчнокам’яної хвороби, гіпотиреозу, недостатності кори надниркових залоз, гіпертрофії передміхурової залози, судомних станів, артеріальної гіпотензії, міастенії, порушень дихальної функції та астми в анамнезі, зловживання наркотиками препарат застосовується дуже обережно.
Виведення кодеїну у пацієнтів з порушеннями ниркових функцій сповільнене, тому між прийомами препарату слід подовжити інтервали.
За допомогою ферменту CYP2D6 у печінці кодеїн трансформується у морфін. У разі дефіциту чи повної відсутності цього ферменту у пацієнта не буде з’являтись адекватний терапевтичний ефект.
Якщо у пацієнта кодеїн метаболізується швидко чи над швидко, то підвищується ризик виникнення опіоїдної токсичності (симптоми передозування), навіть якщо приймаються терапевтичні дози. Кодеїн у таких пацієнтів швидко трансформується у морфін, що різко підвищує рівень останнього у сироватці крові.
Дітям з порушеннями дихальної функції, з розладами нервово-м’язової системи, тяжкою серцевою та/чи дихальною недостатністю, множинними травмами чи великими хірургічними втручаннями не рекомендується застосовувати кодеїн, оскільки це може спричинити посилення симптомів токсичності кодеїну/морфіну.
Метаболізм та елімінація кодеїну можуть бути сповільнені у літніх пацієнтів, тому, можливо, добову дозу препарату доцільно знизити.
Впродовж тривалого часу препарат не слід застосовувати, оскільки може розвинутись звикання до кодеїну.
Застосування у період вагітності або годування груддю
Препарат не слід застосовувати у період вагітності.
Якщо існує необхідність приймати препарат у період грудного вигодовування, то лактацію слід припинити.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами
Слід утриматись від керування авто та роботи зі складними механізмами під час терапії цим препаратом.
Спосіб застосування та дози
Застосовується препарат внутрішньо. Дітям, які досягли 12-річного віку, та дорослим призначають по одній таблетці двічі/тричі на добу. Лікування триває п’ять діб. Тривалість лікування можна подовжити після попередньої консультації з лікарем.
Діти
Дітям, які не досягли 12-річного віку, препарат протипоказано застосовувати.
Дітям, які проходять процедуру тонзилектомії та/або аденоїдектомії для боротьби з синдромом обструктивного апное під час сну, протипоказаний цей препарат внаслідок наявності кодеїну в ньому.
Також препарат не рекомендується дітям, у яких наявні порушення функції дихання.
Передозування
Симптоми передозування аналогічні до симптомів опіоїдної токсичності та проявляються: сплутаністю свідомості, поверхневим диханням, відсутністю апетиту, а також: головним болем, сонливістю, порушенням координації очних яблук, звуженням зіниць, порушенням дихання, нудотою, блюванням, закрепом, порушенням ритму серцевої діяльності, аритмією, брадикардією, атонією сечового міхура; гострим пригніченням дихального центру, яке може спричинити ціаноз, сповільненим диханням, сонливістю; рідко – набряком легенів; задишкою, апное, артеріальною гіпотензією, судомами, колапсом, затримкою сечовиділення; можуть проявлятись ознаки вивільнення гістаміну. У разі важких випадків: симптомами порушення кровообігу і дихання, що можуть бути небезпечними для життя і дуже рідко призводити до летальних наслідків.
Для лікування передозування слід промити шлунок, застосувати активоване вугілля. Доцільно прийняти активоване вугілля впродовж першої години після застосування більше 350 мг кодеїну дорослими чи понад 5 мг/кг маси тіла дітьми.
Далі проводиться симптоматичне лікування. Слід госпіталізувати пацієнта у разі тяжкого отруєння. Налоксон є антидотом препарату.
Побічні реакції
Побічні реакції проявляються:
З боку імунної системи: алергічними реакціями, в тому числі ангіоневротичним набряком.
З боку нервової системи: головним болем, порушенням зору, міозом, седативним ефектом, сонливістю, сплутаністю свідомості, запамороченням, летаргією, порушенням розумової та фізичної активності, боязливістю, судомами, дисфорією, раптовими змінами настрою, ейфорією, пригніченням дихання, втратою свідомості, бронхоспазмом.
З боку травного тракту: відсутністю апетиту, сухістю у роті, диспепсією, болем у надчеревинній ділянці, нудотою, блюванням, закрепом.
З боку серцево-судинної системи: ортостатичною гіпотензією, тахікардією, відчуттям серцебиття.
З боку шкіри: свербежем, висипаннями на шкірі, кропив’янкою.
З боку сечостатевої системи: спазмом сфінктера сечового міхура та затримкою сечовипускання.
Інше: припливами, підвищеною пітливістю.
Може розвинутись залежність, якщо тривало застосовувати препарат.
Термін придатності та умови зберігання
Препарат придатний до застосування протягом двох років.
Зберігання повинно відбуватись в оригінальному упакуванні за температурних умов, що не перевищують 25 °С, подалі від дітей.
Ціна
Середня ціна на препарат – 60 гривень. Відпускається препарат за рецептом.