ФІЛЬТР

Кетонал : інструкція, застосування, ціна

Кетонал – медичний засіб, що використовується для пониження жару та у якості знеболювального.

Склад

Діюча речовина: кетопрофен. 1 капсула містить кетопрофену 50 мг;

Допоміжні речовини: лактози моногідрат, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний;

Капсульна оболонка: желатин, патентований синій V (Е 131), титану діоксид (Е 171).

У аптеці можна знайти у лікарській формі капсул. 

Придбати можна тільки за рецептом.

Фармокологічні властивості 

Фармакодинаміка

Кетонал входить у групу нестороїдних протизапальних медичних засобів, тому і діє в якості знеболювального, протизапального, аналгезуючого та жарознижувального препарату. Під час процесу запалення діюча речовина пригнічує синтез простагландинів і лейкотрієнів, гальмує діяльність циклооксигенази та частково – ліпооксигенази. Також діюча речовина препарату пригнічує синтез брадикініну і нормалізує лізосомальні мембрани.

Діє у центральній та переферичній нервовій системі й усуває клінічні ознаки запально-дегенеративних захворювань опорно-рухової системи. Жінкам можна застосовувати як препарат, що зменшує біль при дисмонореї та менструації.

Фармакокінетика

Опісля внутрішнього застосування швидко абсорбується у шлунку, максимальної концентрації у плазмі крові досягає приблизно за 3 години. Всмоктування не залежить від віку хворого. Переважно діюча речовина Кетоналу метаболізується у печінці за допомогою ферментів. з організму виходить у вигляді  глюкуронової кислоти разом із сечею та калом. Напів виводиться з організму близько за 2 години.

У пацієнтів із нирковою недостатністю період виведення збільшується на 60 хвилин. У хворих на печінкову недостатність діюча речовина кетопрофен може зберігатися у тканинах. 

Показання

Кетонал застосовується у таких випадках:

  • при суглобних захворюваннях: позасуглобовий ревматизм, капсуліт плечового суглоба тендиніт, бурсит, ревматоїдний артрит, спондилоартрит, псоріатичний артрит, реактивний артрит, подагра, серонегативні спондилоартрити, анкілозуючий, псевдоподагра, остеоартрит; 
  • при болю у суглобах;
  • при появі післяопераційного болю;
  • болю під час травм;
  • болю при метастазах пухлин у кістки;
  • при альгодисменореї та дисменореї у жінок.

Протипоказання

Протипоказано застосовувати Кетонал у таких випадках:

  • при наявній підвищеній чутливості до діючої речовини або будь-якого іншого компнента складу;
  • при тяжкій серцевій недостатності;
  • при хронічній диспепсії;
  • при активній фазі або рецедиві виразкової хвороби шлунка або 12-типалої кишки;
  • при шлункових та кишківникових кровотечах;
  • у разі схильності до геморагії;
  • за наявності бронхіальної астми;
  • на 3 останніх місяцях вагітності;
  • при тяжких порушеннях печінки та нирок;
  • при цереброваскулярних або інших кровотечах.

Передозування

При передозуванні Кетоналом можливе виникнення таких симптомів: судоми, зниження функції нирок і ниркова недостатність, нудота, кроваве блювання, кал чорного кольору, порушення свідомості, блювання, епігастральний біль, пригнічення дихання.

Лікування проводиться за допомогою таких методів: симптоматична терапія, промивання шлунка, застосування активованого вугілля чи інших сорбентів. Якщо виникла ниркова недостатність варто провести гемодіаліз. Специфічного антидоту досі нема.

Побічні реакції

З боку кров'яної та лімфатичної системи: геморагічна анемія, гемоліз, пурпура, тромбоцитопенія, агранулоцитоз, недостатність кісткового мозку, нейтропенія. Оскільки високі дози кетопрофену можуть пригнічувати агрегацію тромбоцитів, тим самим ця дія продовжує тривалість кровотечі і може спричинити носову кровотечу та утворення гематом.

З боку імунної системи: реактивність дихальної системи, астма, її загострення, бронхоспазм або задишка (переважно у пацієнтів із підвищеною чутливістю до ацетилсаліцилової кислоти та інших НПЗЗ), ангіоневротичний набряк та анафілаксія, підвищена чутливість, анафілактичний шок.

Психічні розлади: сонливість, делірій із візуальними та слуховими галюцинаціями, дезорієнтація, мінливість настрою,депресія, нервозність, жахливі сновидіння, 

З боку нервової системи: слабкість, запаморочення, парестезія, вертиго, зміни настрою, сонливість, порушення мовлення, дисгевзія, головний біль, астенія, дискомфорт, втомлюваність, псевдопухлини головного мозку, судоми, зазначалися повідомлення про випадки асептичого менінгіту (особливо у пацієнтів з існуючими аутоімунними захворюваннями, такими як системний червоний вовчак, змішане захворювання сполучної тканини) з такими симптомами, як ригідність потиличних м'язів, нудота, блювання, лихоманка або дезорієнтація.

З боку органів зору та слуху: порушення зору, кон’юнктивіт, помутніння зору, неврит зорового нерва, шум у вухах.

З боку серцево-судинної системи: набряки, серцева недостатність, артеріальна гіпертензія, вазодилатація, незначне підвищення ризику артеріальних тромботичних явищ (наприклад, інфаркт міокарда та інсульт).

З боку легеневої системи: кров'янисте мокротиння, задишка, фарингіт, риніт, бронхоспазм, (особливо у пацієнтів з відомою гіперчутливістю до ацетилсаліцилової кислоти та інших НПЗЗ), набряк гортані (ознаки анафілактичної реакції), напади астми, задишка.

З боку травного тракту: загострення виразкового коліту або хвороби Крона, ентеропатія з перфорацією, стеноз, диспепсія, нудота, абдомінальний біль, діарея, закреп, метеоризм, анорексія, блювання, стоматит, гастрит, виразкова хвороба шлунка, коліт, перфорація кишечнику (як ускладнення дивертикули). Можуть виникати перфорація, шлунково-кишкові кровотечі, малена, криваве блювання. Ентеропатія може супроводжуватися слабкою кровотечею із втратою білка.

З боку печінкової системи: тяжкі порушення функції печінки, жовтяниця, гепатит.

З боку шкірного покриву: свербіж, фотофобія, фотодерматит, бульозні реакції, включаючи синдром Стівенса-Джонсона і токсичний епідермальний некроліз, шкірний висип, алопеція, екзема, рясне потовиділення, кропив’янка, ексфоліативний дерматит, ексфоліативний та бульозний дерматоз, мультиформна еритема, ангіоневротичний набряк.

З боку сечовидільної системи: нефротичний синдром, гострий пієлонефрит, гостра ниркова недостатність, інтерстиціальний нефрит.

З боку статевої системи: менометрорагія.

Загальне: набряки, порушення смаку.

Лабораторні дослідження: збільшення ваги тіла, відхилення від нормальних показників функції печінки, збільшення рівня трансаміназ, білірубіну в сироватці через порушення, пов’язані з діабетом.

Особливості застосування

Існує підвищений ризик появи алергії до ацетилсаліцилової кислоти та інших НПЗЗ у пацієнтів, що хворіють на бронхіальну астму та хронічний риніт, хронічний синусит або поліпоз носа. Діюча речовина препарату може спричинити напад астми, бронхоспазм, особливо у пацієнтів з гіперчутливістю до ацетилсаліцилової кислоти та інших нестероїдних протизапальних засобів.

За даними лабораторних досліджень, діюча речовина Кетоналу сприяє високому ризику появи важкої шлунково-кишкової токсичності та артеріального тромбозу, особливо якщо застосовувати великі дози. Нестероїдні протизапальні засоби, у тому числі і Кетонал, можуть пригнічувати ознаки симптомів різних інфекційних захворювань.

З особливою обережність варто застосовувати хворим з розладами шлунково-кишкового тракту, пацієнтам із порушеннями гемостазу, гемофілією, захворюванням Віллебранда, тяжкою тромбоцитопенією, нирковою або печінковою недостатністю, а також тим, хто приймає антикоагулянти (похідні кумарину і гепарину, головним чином низькомолекулярні гепарини), особам, які хворіють на алкоголізм, пацієнтам, які застосовують супутні препарати, здатні підвищувати ризик кровотеч або ульцерації, пацієнтам з розладами шлунково-кишкового тракту в історії хвороби, адже існує велика ймовірність появи кровотеч у шлунково-кишковому тракті. У такому випадку застосування Кетоналу потрібно зупинити негайно. 

Для пацієнтів із печінковими порушеннями, у пацієнтів, які отримують діуретики, при гіповолемії внаслідок великого хірургічного втручання, а також пацієнтам старшого віку потрібно регулярно проводити контроль діурезу і тести на функціонування нирок.

Оскільки Кетонал містить у складі лактозу, його не можна призначати пацієнтам із спадковою непереносимістю галактози, дефіцитом лактази або синдромом мальабсорбції глюкози-галактози.

Уважно потрібно доглядати за особами з гіперчутливістю до сонячного випромінювання або фототоксичністю в історії хвороби під час прийому Кетоналу. 

Особам з неконтрольованою артеріальною гіпертензією, хронічною серцевою недостатністю, встановленою ішемічною хворобою серця, захворюваннями периферичних артерій та/або захворюваннями судин головного мозку застосовувати Кетонал можна тільки після ретельного огляду. Перед довготривалою терапією пацієнтам з факторами ризику за наявності гіперліпідемії, цукрового діабету або які курять, потрібно пройти додатковий ретельний огляд.

Пацієнтам з порушеннями функції печінки показані ретельні спостереження (періодичний контроль активності трансаміназ) та індивідуальний підбір дози лікарського засобу.

У особливих унікальних випадках при застосуванні нестероїдних протизапальних засобів спостерігались важкі шкірні реакції: ексфоліативний дерматит, синдром Стівенса-Джонсона і токсичний епідермальний некроліз. Найбільший ризик появи виникає на початку лікування. Медичний засіб потрібно відмінити при перших клінічних ознаках шкірного висипу, ураженях слизових оболонок або інших ознаках чутливості до Кетоналу.

При довготривалій терапії Кетоналом, особливо пацієнтам літнього віку, варто прослідковувати стан формули крові, а також функціонування печінки та нирок. При кліренсі креатиніну нижче 0,33 мл/с (20 мл/хвилину) потрібно змінити дозування Кетоналу.

Вживання Кетоналу потрібно призупинити перед запланованими хірургічними втручаннями.

Засіб Кетонал має подекуди негативний вплив на репродуктивну систему жінки, тому жінкам, які планують вагітність, проходять спостереження на безпліддя, застосовувати препарат не рекомендовано.

Застосування у період вагітності або годування груддю

У першому та другому триместрі варто застосовувати препарат тільки у дуже необхідних випадках. Застосовувати можна тільки у мінімально допустимому дозуванні. Діюча речовина Кетоналу негативно впливає на розвиток плоду, тому вживати на останніх трьох місяцях вагітності засіб заборонено. Існує ризик розвитку серцево-судинних захворювань у дитини. Також може порушитись функціонування нирок та печінки. У матері можливе виникнення кровотеч, антиагрегантного ефекту, що може виникати навіть при дуже малих дозах. А під час пологів можливе зменшення скорочень матки, що призводить до затримки або подовження пологів.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Оскільки існує розвиток побічних реакцій зі сторони нервової системи, варто утриматися від керування транспортом або іншими механічними конструкціями на час вживання Кетоналу.

Спосіб застосувння та дозування

Капсули вживаються перорально, запивати великою кількістю води.

Дорослі

Бажана доза для дорослого становить по капсулі 3 рази за добу.

У випадку лікування ревматоїдного артриту - ту ж одну капсулу, проте 6 разів на добу.

Для жінок у разі лікування альгодисменореї по 1 капсулі що 6-8 годин.

Діти 

Застосовувати препарат дітям заборонено.

Тривалість терапії встановлюється індивідуально і тільки лікарем. 

Максимальна добова доза, яку можна вжити - 200 мг.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не варто застосовувати Кетонал в суміжності з:

  • іншими НПЗЗ і саліцилатами, а також селективними інгібіторами циклооксигенази-2;
  • метотрексатом (у дозах вищі, ніж 15 мг на тиждень). Після застосування діючої речовини Кетоналу із метотрексатом, виникала тяжка, іноді фатальна токсичність, що обумовлена підвищенням і продовженням концентрації метотрексату у крові;
  • пероральними антикоагулянтами та гепарином;
  • міфепристоном, оскільки ефект може знижуватися. Всі нестероїдні протиревматичні засоби варто приймати через 8 - 12 діб після застосування міфепристону;
  • літієм, оскільки пригнічується його виведення;

З особливою обережністю варто застосувати Кетонал в суміжності з:

  • пероральними антидіабетичними і антиепілептичними засобами (фенітоїн), через посилення їх дії;
  • діуретиками, інгібіторами ангіотензинконвертази та блокаторами рецепторів ангіотензину II, адже можливе підвищення ризику виникнення ниркових порушень. Діюча речовина може пригнічувати ефект антигіпертензивних засобів та діуретиків, а вони можуть підвищувати ризик токсичності НПЗЗ;
  • метотрексатом (у дозах менше, ніж 15 мг на тиждень);
  • антикоагулянтами, сульфонамідами, гідантоїнами, адже може знадобитися корекція дозування для запобігання підвищеного рівня цих препаратів унаслідок конкуренції за зв’язування з білками плазми крові;
  • серцевими глікозидами, оскільки виникає можливість виникнення серцевої недостатності, пригнічення швидкості гломерулярної фільтрації і підвищення рівня глікозидів у плазмі крові;
  • пентоксифіліном, оскільки існує можливість збільшення ризику виникнення кровотечі. Необхідно проводити аналіз стану згортання крові;
  • антикоагулянтами, наприклад варфарином, через посилення їх дії.

Варто звернути на суміжне застосування Кетоналу із такими засобами:

  • селективні інгібітори зворотнього захоплення серотоніну, оскільки є підвищений ризик виникнення шлунково-кишкових кровотеч;
  • інші лікарські засоби, що пригнічують агрегацію тромбоцитів (тиклопідин, клопідогрель, тирофібан, ептифібатид, абциксимаб, ілопрост), через підвищення ризику кровотечі;
  • пероральні гіпоглікемічні лікарські засоби, оскільки можливе посилення гіпоглікемізуючого їхнього ефекту;
  • кортикостероїди, оскільки існує підвищений ризик кровотечі у шлунково-кишковому тракті;
  • такролімус, циклоспорин, через існування підвищеного ризику виникнення нефротоксичності, особливо у хворих старшого віку;
  • інші лікарські засоби, що викликають гіперкаліємію (солі калію, інгібітори ангіотензинконвертази, блокатори рецепторів ангіотензину II, інші НПЗЗ, гепарини (низькомолекулярні або нефракціоновані), циклоспорин, такролімус, триметоприм), через ризик розвитку гіперкаліємії;
  • пробенецид, оскільки одночасне застосування може призвести до пригнічення кліренсу кетопрофену з плазми крові;
  • антигіпертензивні препарати (бета-блокатори, інгібітори АПФ, діуретики), через появу ризику зниження їхньої ефективності (через пригнічення синтезу простагландинів, діюча речовина знижує їх антигіпертензивну дію);
  • пентоксифілін, оскільки їхнє застосування збільшує ризик кровотеч.
  • можливе зниження ефективності внутрішньоматкових контрацептивів;

Термін придатності та умови зберігання

Максимальний термін зберігання - 5 років. Зберігати за температури не вище 25 °С в недоступному для дітей місці. Уникати потрапляння прямого сонячного випромінювання.

Ціна

Зазвичай ціна Кетоналу в аптеках становить:

50 мг капсули №25 - 180 гривень;

Кетонал Дуо 150 мг капсули №20 - 232 гривні.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Лек, підприємство комп. "Сандоз", Польща/Словенія
  • Діючі речовини:
    Кетопрофен
  • Код АТХ:

    M01AE03

    M - Засоби, що діють на опорно-руховий апарат

    M01 - Протизапальні та протиревматичні засоби

    M01A - Нестероїдні протизапальні і протиревматичні засоби

    M01AE - Похідні пропіонової кислоти

    M01AE03 - Кетопрофен