ФІЛЬТР

Кетанов: інструкція, застосування, ціна

Кетанов – нестероїдний протизапальний препарат, який проявляє аналгетичний ефект. Кетанов не викликає звикання і є не наркотичним препаратом. Під час прийому не проявляється заспокійливий ефект.

Склад і форма випуску

Основною діючою речовиною є кеторолаку трометамол

Для ампул: по 30 мг кетолорака в кожній.

Додаткові речовини – натрію хлорид, динатрію едетат, етанол 96%, вода для ін'єкцій, (натрій гідроксид або кислота хлористоводнева розведена добавлені для корекції рН).

Розчин для ін'єкцій безбарвний або блідо-жовтий 30 мг/мл ампула 1 мл, № 10

Фармакологічна дія

Механізм дії кеторолаку до кінця не виявлений, проте може полягати в інгібуванні синтезу простагландинів. Біологічна активність кеторолаку пов'язана з S–формою. Препарат не має седативних або анксіолітичних властивостей. Має протизапальну дію, тривалість аналгезії залежить від дозування кетанова.

Кеторолаку трометамол є рацемічною сумішшю [-]S- та [+]R–енантіометричних форм, що забезпечує аналгетичну дію. Після внутрішнього введення кетолорак швидко всмоктується, а максимальної концентрації 2,2мкгмл він досягає протягом 50 хв з дозою 30 мг.

При введенні кеторолаку пацієнтам, кліренс рацемату не змінюється, а при збільшенні дози, вільний і зв’язаний рацемат збільшуються пропорційно. Тобто, фармокологічна дія у нього є лінійною.

Таблиця приблизних середніх фармакінетичних параметрів (середнє±СВ )

Фармакінетичні параметри (одиниці) 15 мг 30 мг 60 мг

Біодоступність (ступінь)

100%
Т max1 (хв) 33±21* 44±29 33±21*
С max2 (мкг/мл) (одноразове введення) 1,14±0,32* 2,42±0,69 4,55±1,27*
С max  (мкг/мл) (у рівноважному стані при застосуванні 4 рази на добу) 1,56±0,44* 3,11±0,87* Не застосовується#
Сmin3 (мкг/мл) (у рівноваженому стані при застосуванні 4 рази на добу) 0,47±0,13* 0,93±0,26* Не застосовується
С avg4 (мкг/мл) (у рівноважному стані при застосуванні 4 рази на добу) 0,94±0,29* 1,88±0,59* Не застосовується
Vb5 (л/кг) 0,175±0,039

1 Час досягнення максимальної плазмової концентрації.
2 Максимальна концентрація у плазмі крові.
3 Мінімальна концентрація у плазмі крові.
4 Середня концентрація у плазмі крові.
5 Об'єм розподілу.
* Середнє значення було змодельоване з використанням даних плазмової концентрації, а стандартне відхилення було змодельоване з використанням відсоткового коефіцієнта варіації для даних значень Cmax та Тmax.
# Не застосовується, тому що 60 мг рекомендовано застосовувати тільки як одноразову дозу.

99% кеторолаку зв’язані з білками крові у широкій концентрації, він у повній мірі проникає через плаценту і в грудне молоко. Через гематоенцефалічний бар'єр кеторолак проникає дуже погано.

Кеторолак метаболізується в печінці, і його продукти метаболізму виводяться через нирки з сечею та калом. Період напіврозпаду кеторолаку триває до 5 годин. Для пацієнтів похилого віку (65–78р) період напіввиведення продовжується до 7–8 годин.

Накопичення кеторолаку трометанолу у пацієнтів, яким вводилась доза кожні 6 годин протягом 5 днів мінімальне – від 0,29 мкг/мл (СВ ± 0,13) у 1–й день до 0,55 мкг/мл (СВ ± 0,23) на шостий. Проте дослідження для дітей, осіб похилого віку, та пацієнтів з нирковою та печінковою недостатністю не проводились.

У пацієнтів з нирковою недостатністю період напіввиведення продовжується до 6–19 годин, в залежності від стану хворого та дози препарату. Кореляції між кліренсом креатиніну та загальним кліренсом кеторолаку трометамолу у пацієнтів літнього віку та пацієнтів із порушенням функції нирок майже немає. AUC8 кожного з енантіомерів підвищується майже на 100 % порівняно зі здоровими добровольцями. Об'єм розподілу подвоюється для S–енантіомера та збільшується на 1/5 для R–енантіомера. Збільшення об'єму розподілу кеторолаку трометамолу вказує на збільшення незв'язаної фракції.

Для пацієнтів із печінковою недостатністю показники речовини в крові та період напіввиведення не відрізняються від показників здорових.

Показання для застосування

Запобігання болю середнього і сильного рівня, в тому числі в післяопераційний період на недовгий час.

Протипоказання

Не можна застосовувати кетанов при:

  • гіперчутливості до складу;
  • віці менше 16 років;
  • виразці, кровотечі в ШКТ;
  • виразковій хворобі в анамнезі;
  • тяжкій серцевій недостатності;
  • носових поліпах, бронхоспазму, набряку Квінке в анамнезі,
  • печінковій або нирковій недостатності;
  • діатезі і порушенню згортання крові, цереброваскулярній кровотечі;
  • під час прийому антикоагулянтів;
  • ризику виникнення недостатності через втрату рідини;
  • одночасному прийому нестероїдних протизапальних препаратів;
  • бронхіальній астмі, риніту, чи астмі і риніту в анамнезі, ангіоневротичному набряку або кропив’янці, спровокованими ацетилсаліциловою кислотою, та НПЗП.
  • дегідратації;

Протипоказане епідуральне або інтратекальне введення

Заборонено застосовувати кетанов перед і під час значного оперативного втручання.

Крім того, у кетанову є ще ряд вимог по застосуванню:

  • Препарат не рекомендується до застосування для жінок, які планують вагітність через вплив на фертильність.
  • У разі прояву алергічної реакції у вигляді висипу або інших симптомів, необхідно скасувати кетанов.
  • У разі вовчака і змішаних захворювань сполучної тканини кетанов здатний викликати менінгіт.

Застосування під час вагітності та лактації

Під час вагітності кетанов зменшує тонус і частоту пологів, проникає в молоко під час лактації. Його застосування під час вагітності та лактації протипоказано.

Здатність впливати на швидкість реакцій

Під час використання кетанова не рекомендоване управління механізмами і авто.

Спосіб застосування та дози

Кетанов можна використовувати тільки болюсно.

Ефект від препарату починає проявляється через 30–40 хвилин, вступає в силу через 60–90 хвилин, і триває до чотирьох–шести годин. Часте застосування кетанова можливо максимум 2 дні.

Приймати кетанов в ін'єкціях можна по 0,3–1 мл (10–30мг), раз в чотири–шість годин. За день максимум можна прийняти 3 мл (90 мг) препарату.

Людям після 65 років максимальна доза – 2 мл (60 мг) на добу.

Під час комбінованого прийому із таблетками,  загальна добова доза не має перевищувати 90 мг кеторолаку.

Взаємодія з препаратами

Призначення кетанова разом з антикоагулянтами, включаючи низькі дози гепарину (дигоксин, саліцилати і варфарин), і після операцій з незакритим кровотечею вимагає підвищеного контролю. Необхідно зниження дози антикоагулянту. Окспентифілін і пентоксифілін також викликають кровотечу.

Кетанов не слід приймати з іншими нестероїдними протизапальними, а також з ацетилсаліциловою кислотою, літієм, і циклоспорином через можливе посилення побічних дій.

Застосування із пробенецидом викликає зниження кліренсу кеторолаку, сильне збільшення його плазмових рівнів і періоду напіввиведення.

Після застосування міфепристону необхідна перерва 8–12днів через послаблення його дії.

Застосування із опіоїдними анальгетиками посилює їх дію.

Особливо обережно необхідно застосовувати його з серцевими глікозидами. Прийом кетанова з інгібіторами АПФ викликає ниркову недостатність.

Застосування метотриксату потребує контролю лікаря.

Від протисудомних засобів від кетанову починаються судоми.

Кортикостероїди викликають кровотечу в шлунково-кишечному тракті.

При застосуванні часнику, цибулі і гінго дволопатевого, посилюється його дія, проте збільшується вірогідність геморагічних ускладнень.

Також кетанов знижує ефект від застосування діуретиків, блокаторів-хінолінів та підвищує нефротоксичність, і токсичність метотрексатома.

У разі застосування з препаратами зидовудину, підвищується гематологічна токсичність. Вплив кетанова на препарати, які пов'язують білки вкрай незначний. У разі одночасного прийому з психотропними засобами, спостерігалися галюцинації.

Передозування

При передозуванні часто проявляється головний біль, запаморочення, дезорієнтація, сонливість, діарея. Рідше може статися шлунково-кишкова кровотеча, ураження печінки, непритомність, кома.

Побічні дії

Під час прийому кетанова можливі побічні ефекти. Найчастіше вони проявляються з боку шлунково-кишкового тракту, можливі ефекти на нервову систему, сечовипускального і дихальну системи.

  • Органи чуття: зниження зору і слуху, неврит зорового нерва.
  • Органи травлення: нудота, спазм або печіння, блювання, абдомінальний біль, диспепсія, анорексія, зміни смаку, ерозії та виразки, мелена, перфорація виразки, кровотеча з летальним наслідком, відчуття спраги, запор, діарея, метеоризм, виразковий стоматит, відрижка, гострий панкреатит, гастрит, гепатомегалія, езофагіт, гематемезис, коліт, хвороба Крона, гепатит, активність печінкових трансаміназ, печінкова недостатність, жовтяниця.
  • Серцево-судинна система: є можливіть артеріальної гіпертерзії, брадикардії, розвитку набряків, тахікардії, брадикардії, серцевої недостатності, пов'язаних із застосуванням НПЗЗ. Зростає небезпека інфаркту або інсульту.
  • Нервова система: сонливість, тривожність, парестезія, порушення концентрації уваги, нездужання, головний біль, запаморочення, збудження, ейфорія, астенічний синдром, галюцинації, дратівливість, депресія,безсоння, сплутаність свідомості, підвищена втомлюваність, психоз, дезорієнтація, незвичні сновидіння, гіперкінезія, вертиго, асептичний менінгіт, нервозність, непритомні стани.
  • Нирки: дизурія, нефротичний синдром, гіпонатріємія, олігурія, гіперкаліємія, підвищення частоти сечовипускання, гостра ниркова недостатність, затримка сечі, інтерстиціальний нефрит, підвищення рівня креатиніну та сечовини, папілярний некроз, біль у попереку, азотемія, біль у боку (з/без гематурії), гематурія.
  • Дихання: набряк гортані, бронхоспазм, набряк легень, диспное, бронхіальна астма.
  • Шкіра: дерматити, чутливість до світла, бульозні реакції.
  • Вплив на кров: Кровотечі в животі, кровотеча з післяопераційної рани, ректальні крововиливи, зниження швидкості згортання крові, носова кровотеча, крововиливи під шкіру, підвищення часу кровотечі, гематоми, нейтропенія, анемія, , агранулоцитоз, пурпуралейкопенія, еозинофілія, тромбоцитопенія.
  • Жінки: жіноче безпліддя.
  • Імунітет: набряки повік, алергічні реакції, у т. ч. анафілаксія, задишка, кропив'янка, періорбітальний набряк,  токсичний епідермальний некроліз, тяжкість у грудній клітці, утруднене дихання, свистяче дихання, кропив'янка, синдром Стівенса­-Джонсона, ангіоневротичний набряк.

Умови та термін зберігання

Кетанов необхідно зберігати до 3 років у темному місці при температурі не вище 25 гр. Цельсія, недоступним для дітей.

Ціна

10 ампул розчину Кетанову коштує 220–270 грн

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    S.C. Terapia S.A., Румунія
  • Діючі речовини:
    Кеторолак (Ketorolacum )
  • Код АТХ:

    M01AB15

    M - Засоби, що діють на опорно-руховий апарат

    M01 - Протизапальні та протиревматичні засоби

    M01A - Нестероїдні протизапальні і протиревматичні засоби

    M01AB - Похідні оцтової кислоти та споріднені сполуки

    M01AB15 - Кеторолак