Бетасалік: інструкція, застосування, ціна
Бетасалік – мазь для місцевого використання, на основі комбінації кератолітиків та кортикостероїдів, які використовуються для лікування дерматологічних патологій: хронічного дерматозу, екземи, псоріазу, червоного плоского лишаю, нейродерміту, себорейного дерматиту, іхтіозу, себореї волосистих ділянок тіла та дисгідрозу. Препарат володіє протизапальною, антипроліферативною та судинозвужувальною дією, усуває свербіж, пригнічує імунологічні реакції. Як і інші кортикостероїди, мазь деактивує виникнення та розвиток хімічних елементів, які загострюють запальний процес. Завдяки вазоконстрикторному ефекту діючих речовин, Бетасалік зменшує набряки.
Склад і форма випуску
діючі речовини: betamethasone, salicylic acid;
1 г мазі містить бетаметазону дипропіонату в перерахуванні на 100 % речовину 0,64 мг; кислоти саліцилової в перерахуванні на 100 % речовину 30,0 мг;
допоміжні речовини: олія мінеральна, парафін білий м’який.
Лікарська форма: мазь.
Основні фізико-хімічні властивості: мазь білого кольору.
Фармакотерапевтична група. Кортикостероїди для застосування у дерматології. Активні кортикостероїди у комбінації з іншими препаратами.
Показання до застосування
Препарат для локальної терапії патологій шкіри, які володіють чутливістю до кортикостероїдів, зокрема:
- хронічний псоріаз;
- еритематозний псоріаз;
- гіперкератозний псоріаз;
- дерматози еритематозно-скваматозного характеру: екзема (себорейний дерматит), суха екзема, ліхеніфікація.
Протипоказання
Лікарський засіб протипоказаний пацієнтам із підвищеною чутливістю до активних речовин або до будь-якого іншого компонента препарату.
Також препарат протипоказаний при бактеріальних та вірусних інфекціях, таких як сифілітичні та туберкульозні ураження шкіри; при поствакцинальних реакціях, віспі, вітряній віспі, простому герпесі, оперізувальному лишаї, періоральному дерматиті, періанальному свербежі та свербежі статевих органів, поширеному бляшковому псоріазі, варикозному розширенні вен, пелюшковому дерматиті, контагіозному молюску, дерматомікозах, розацеа, акне, грибкових інфекціях.
Спосіб застосування та дози
Тривалість терапії встановлюється індивідуально, після консультації у лікаря-дерматолога. Для дорослих пацієнтів рекомендований курс терапії не повинен перевищувати десяти днів щоденного застосування. Мазь використовується двічі на добу: зранку та ввечері. В окремих випадках, прогнозоване покращення стану може відбутися після одноразового щоденного використання.
Бетасалік наноситься тонким шаром на уражену ділянку шкіри. Для кращого ефекту можна використати масажні рухи.
Під час тривалого використання мазі, з часом важливо понижувати добову дозу до мінімально-ефективної, яка б допомогла контролювати симптоми захворювань, однак не провокувала б побічні реакції.
Діти.
Попереднього досвіду використання препарату в педіатричній практиці не зафіксовано.
Через більше співвідношення площі поверхні та маси тіла, можливе активніше засвоєння мазі. Діти – чутливіші до ураження ГГНЗ, внаслідок використання кортикостероїдів. Можливе порушення функцій нирок, затримка росту, синдром Кушинга, порушення збільшення маси тіла, підвищення тиску.
Кортикостероїдні препарати впливають на гормони росту, тому при використанні подібних засобів дітям, важливо слідкувати за їх масою тіла та ростом під час лікування.
Особливості застосування
Мазь виключно для місцевого зовнішнього застосування. Важливо уникати потрапляння в очі та на слизові оболонки. У разі випадкового потрапляння препарату на небажані ділянки – промити їх теплою водою.
У разі, якщо у пацієнта проявляється гіперчутливість чи подразнення шкіри – варто припинити використання препарату. Можливе призначення альтернативної терапії.
Всмоктування кортикостероїдів залежить від площі нанесення препарату. Всмоктування збільшує й використання оклюзійних пов’язок. Нанесення мазі на велику площу тіла, потребує додаткового нагляду за станом пацієнта, оскільки кортикостероїди можуть пригнічувати систему ГГНЗ. При виявленні такого пригнічення, використання препарату скасовують. Повноцінна робота ГГНЗ відновлюється після припинення застосування мазі. Зафіксовано рідкісні прояви абстинентного синдрому.
При виявленні надмірної сухості та/або її подразнення, варто припинити використання препарату та отримати рекомендації щодо альтернативної терапії.
Кортикостероїди понижуть захисну функцію шкіри, тому при використанні препарату можливий розвиток псоріазу, відновлення його симптомів, виникнення толерантності. Особливо чутливі до системного впливу пацієнти з порушенням функцій печінки.
При виявленні інфекцій, пацієнтам призначають додаткові протигрибкові або антибактеріальні препарати. В такому разі, використання кортикостероїдів мінімізують або скасовують до повного усунення виявленої інфекції.
Переривання лікування здатне спровокувати рецидив.
Препарат не наноситься на атрофовану шкіру.
Порушення зору.
Кортикостероїди можуть викликати порушення зору. При перших симптомах відхилення, варто звернутися до офтальмолога.
Вплив на швидкість реакцій.
Дія препарату не порушує психомоторні реакції та не впливає на концентрацію уваги, тому, використовуючи Бетасалік, пацієнт може виконувати роботи зі складними механізмами та керувати автотранспортом.
Застосування в період вагітності або годування груддю
Безпека від використання препарату вагітними жінками не встановлена. Мазь не застосовується у першому триместрі вагітності. Надалі слід зважувати потенційну користь для матері та враховувати, наскільки вона перевищує ризик для плоду. Навіть у разі призначення мазі вагітним пацієнткам, слід використовувати якомога нижчі дози протягом найкоротшого часу.
Під час використання мазі, слід припинити годування груддю.
Передозування
Надмірне та тривале використання препарату пригнічує гіпофізарно-адреналову функцію, внаслідок чого виникає вторинна адреналова недостатність разом з симптомами гіперкортицизму. Саліцилова кислота у складі препарату здатна розвинути симптоми саліцизму.
Надмірні дози мазі посилюють ймовірність розвитку алергічних реакцій та кератолітичних ефектів.
Для лікування передозування призначається терапія, направлена на усунення симптомів гострого гіперкортицизму. У разі потреби відбувається нормалізація балансу електролітів.
Якщо відбулася гостра токсична реакція, бажано поступово зменшувати дозу кортикостероїдів до повної відмови від препарату.
Для лікування саліцизму призначається терапія направлена на усунення симптомів. Можливе застосування методів, які пришвидшують виведення саліцилатів. Якщо виявлено розвиток резистентності, варто припинити використання мазі та розпочати суміжну терапію з використанням натрію гідрокарбонату для посилення діурезу.
Побічні реакції
Кортикостероїди здатні викликати свербіж, печіння в місцях нанесення, пересихання шкіри, її поколювання, ущільнення, лущення та розтріскування. Можливе відчуття тепла в місцях нанесення. Спостерігаються висипи, які нагадують акне, еритема, фолікуліт, гіпертрихоз, телеангіектазії, періоральний дерматит, гіпопігментація, алергічний контактний дерматит.
Надмірне використання препарату на суттєвій площі тіла або ж нанесення мазі під оклюзійною пов’язкою може розвинути системну дію лікарського засобу. Використання оклюзійної пов'язки здатне спровокувати вторинні інфекції, атрофію епідермісу, мацерацію шкіри, пітницю.
Індивідуальна непереносимість будь-яких компонентів препарату здатна розвинути реакції гіперчутливості. Кортикостероїди провокують порушення зору, зокрема нечіткість зору.
При тривалому використанні мазі, можливі значні розширення судин.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Саліцилова кислота при місцевому використанні не поєднується з ацетилсаліциловою кислотою та іншими НПЗЗ при пероральному застосуванні. Використання Бетасаліку виключає застосування бензоїлпероксидів і місцевих ретиноїдів.
Саліцилова кислота здатна посилювати побічні реакції від метотрексату і препаратів від діабету.
Умови та термін зберігання
Препарат придатний до вживання протягом трьох років.
Зберігати в оригінальній упаковці, за температури, яка не перевищує 25°C. Зберігати у недоступному для дітей місці.