Шийний остеохондроз
Шийний остеохондроз – захворювання шийного відділу хребта, що супроводжується дегенеративними та дистрофічними процесами, які відбуваються в міжхребцевих дисках.
Цікавий факт: понад 80 % населення скаржаться на больові відчуття в шиї. Крім того, 30 % головних болів безпосередньо пов'язані з шийним остеохондрозом.
Якщо раніше з даним захворюванням стикалися літні люди, то сьогодні все більше страждають на остеохондроз шиї 20–30-річні пацієнти.
Причини
Найбільш несприятливими причинами дегенерації хребців шиї є:
- гіподинамія, простіше кажучи, мала фізична активність;
- нераціональне харчування;
- тривале фізичне навантаження;
- сольові відкладення;
- різноманітні травми;
- порушення метаболізму та зайва вага;
- тривала сидяча робота (наприклад, за комп'ютером) без перерв;
- неправильно організоване місце для сну (матрац, подушка);
- довгі переїзди або постійне водіння автомобіля.
Також факторами ризику вважаються: переохолодження шийного відділу, спадковість, гормональні порушення.
Крім того, сприяти розвитку шийного остеохондрозу можуть аутоімунні захворювання, наприклад, ревматизм, системний червоний вовчак.
Захворювання розвивається повільно, але схильне до прогресування.
Симптоми
Ключові симптоми остеохондрозу шиї:
- больовий синдром. Це може бути, як незначний, так і сильний біль в області шиї;
- оніміння. Зазвичай це стосується області руки, плеча, лопатки, шиї, також може бути відчуття поколювання. Характерною ознакою є хрускіт в шиї під час повороту головою;
- шум і дзвін у вухах. Часом трапляється погіршення слуху;
- мігрені і головні болі, слабкість в м'язах рук і ніг;
- нудота, нестача повітря. Людині здається, що вона не може дихати на повні груди, це призводить до кисневого голодування;
- порушення зору. Спостерігається затуманення, зниження гостроти зору, з'являються так звані «мушки» перед очима;
- нестабільність артеріального тиску. Пацієнт страждає на підвищений або знижений тиск, в результаті з'являється запаморочення.
Що стосується больового синдрому, то особливо часто він переслідує хворого при поворотах голови або після сну, мінімальному фізичному навантаженні на руку, кашлі або чханні. Болі можуть, так би мовити, «віддавати» в потиличну область, плечі й руку. Якщо нахилити голову вперед, то часто виникають больові відчуття під лопаткою.
Діагностика
Щоб поставити діагноз шийного остеохондрозу варто звернутися до лікаря-ортопеда або невролога. Він проведе огляд і опитування пацієнта, направить на рентгенографію шийного відділу в кількох проекціях. В окремих випадках може знадобитися магнітно-резонансне сканування і МРТ-діагностика.
Лікування
Шийний остеохондроз потребує тривалого, систематичного і поетапного лікування. Переважно терапія буде спрямована на усунення больового синдрому та боротьбу із запальним процесом.
На ранніх стадіях захворювання вистачить мануальної терапії, лікувальної гімнастики. В більш складних випадках показане медикаментозне лікування.
Також важливо створити умови для регенерації пошкоджених тканин, для цього застосовують вітаміни з групи B у вигляді ін'єкцій або таблеток.
Необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку, подбати про комфортний сон, не піднімати тяжкості та кинути згубні звички.
Ускладнення
Остеохондроз шийного відділу багато хто вважає досить підступним захворюванням. Оскільки шийні хребці розташовані близько один до одного, то при найменшій їх деформації стискаються нервові корінці та кровоносні судини. В результаті порушується мозкове кровопостачання, що й призводить до головного болю, мігрені. У запущених випадках це загрожує ішемією головного або спинного мозку, і навіть інсультом.
У зоні ризику знаходиться і серцево-судинна система. Деякі люди роками спостерігаються у кардіолога через болі в області серця, постійно "збивають" високий тиск, а причина криється в остеохондрозі шиї.
Також через здавлювання нервових закінчень у хворого може постраждати слух, зір, порушитися координація рухів.
У запущених формах і без належного лікування можливе утворення гриж, протрузій, для лікування яких знадобиться хірургічне втручання.
У літніх людей шийний остеохондроз часто поєднується з унковертебральним артрозом, спондильозом, міжостистим артрозом та ін.
Профілактика
Щоб уникнути шийного остеохондрозу потрібно вести здоровий спосіб життя, повноцінно харчуватися, виконувати регулярні фізичні навантаження. Велика роль відводиться забезпеченню правильної організації робочого місця, а також дотримання режиму праці та відпочинку.