ФІЛЬТР

Кашель з мокротинням

Кашель, що супроводжується виділенням мокроти при відкашлюванні, ще називається продуктивним кашлем. Причому його характер, як і кількість виділеного слизу, а також його колір і консистенція можуть видозмінюватися. Даний симптом може турбувати пацієнта у будь-який час доби.

Вважається, що кашель з мокротою йде, так би мовити, “зсередини грудної клітини”, оскільки, зазвичай, локалізований в районі легенів, бронхів. Він може бути малопродуктивним, тобто з рідкісним і незначним виділенням мокротиння, коли слиз в дихальних шляхах надто в'язкий. Але під час розвитку хвороби він стає більш продуктивним. Вологий кашель, зазвичай, не має виснажливого болісного характеру.

Мокротиння – це секрет у вигляді слизу, який утворюється в клітинах епітелію (простіше кажучи, слизової оболонки) бронхів, трахеї, бронхіол. До нього можуть приєднуватися фрагменти бактерій, клітини епітелію та інші компоненти. Мокрота просувається по бронхах, потім змішується зі слиною, виділеннями з носа. У нормі вона повинна бути прозорою, виділятися в невеликих кількостях. Накопичуючись у нижніх дихальних відділах, слиз подразнює рецептори, викликаючи кашльовий рефлекс і виходячи назовні через рот.

Важливо розуміти, що механізм кашлю за своєю природою є захисним, переважно він спрямований на видалення з дихальних шляхів чужорідних частинок, які випадково потрапили туди. У разі запалення верхніх дихальних шляхів підвищується чутливість слизової оболонки, її починає дратувати навіть потік повітря під час дихання. А якщо запалення з верхніх відділів дихальних шляхів опускається нижче (в трахею і бронхи), тоді кашель змінюється і стає не сухим, а вологим.

Відповідаючи на наявне запалення, клітини слизової бронхів все активніше виробляють слиз для того, щоб прибрати джерело подразнення. Як правило, мокрота з ув'язненими в ній сторонніми частинками спочатку підхоплюється ворсинками війчастого епітелію, вони й просувають слиз вгору, прямо до горлянки. Проте з причини запалення частина клітин війчастого епітелію гине, а от решта працює не так активно. У підсумку відокремлюваний секрет не покидає дихальні шляхи, а застоюється в бронхах. Плюс до нього приєднуються відмерлі клітини епітелію та імунної системи, а також мікроби. Потім відокремлюваний секрет згущується та утворюється густе, досить в'язке мокротиння. Воно при зміні положення тіла сильно подразнює дихальні шляхи, викликаючи вологий кашель.

Причому, у дітей ця ситуація посилюється тим, що дихальні шляхи у них ще досить вузькі, а м'язи грудини – слабкі. Тому відкашлятися їм набагато важче, ніж дорослим людям. Та й сам слиз у дітей утворюється куди більш в'язкий, це ще більше ускладнює його відходження.

Класифікація

Кашель, зазвичай, класифікують за:

  • характером – непродуктивний і продуктивний;
  • тривалістю – епізодичний, короткочасний, нападоподібний або постійний;
  • протіканням – гострий, хронічний.

Також він може виникати переважно вранці або вночі, в залежності від причини, якою він викликаний. Розрізняється за особливостями (свистяче дихання, задишка, гавкаючий кашель) і хворобливістю (при трахеїті).

Кашель вважають гострим, якщо він триває не менше трьох місяців. Його основними причинами є інфекції, токсичні та механічні впливи. Якщо пацієнт страждає від кашлю з мокротою понад 3 місяці, то це вважається хронічною формою. Його причини більш різноманітні: бронхолегеневі захворювання, позалегенева патологія, побічна дія ліків.

Причини

Зазвичай, сильний кашель з мокротою у дитини — це ознака гострого запалення через застуду, тобто запалення спустилося в бронхи або далі — в бронхіоли та альвеоли. У найгіршому випадку  вологий кашель – ознака пневмонії.

Що стосується дорослих пацієнтів, то такий симптом, як кашель з мокротою, має наступні причини виникнення:

  1. Затікання слизу з носа до горлянки. Одна з найбільш розповсюджених причин хронічного кашлю. Слиз з придаткових пазух носа стікає в горло, а коли він досягає голосових зв'язок, то викликає роздратування і як результат – мокрий кашель. Особливо помітні загострення вночі через горизонтальне положення тіла. Вранці може спостерігатися розлад шлунка знову ж через те, що потрапив в нього слиз.
  2. Куріння. В легенях кожного курця утворюється величезна кількість слизу, від нього організм всіляко намагається позбутися, провокуючи для цього кашель.
  3. Інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів. Різноманітні вірусні, грибкові або бактеріальні інфекції викликають кашель. У підсумку банальна застуда викликає ускладнення (трахеїт, бронхіт та ін.). Але при цьому скупчення мокротиння рідко є єдиним проявом хвороби. Супутні ознаки такі: підвищення температури, кашель, нежить та ін.
  4. Бронхіальна астма. Реакція бронхів на різноманітні алергени.
  5. Абсцес (гнійний осередок) легенів або бронхоектатична хвороба. Якщо в легені є абсцес, то можливе відділення його гнійного вмісту за допомогою кашлю.
  6. Доброякісні та злоякісні новоутворення легенів, трахеї, бронхів гортані. Вони завжди супроводжуються утворенням досить густого мокротиння зі смердючим запахом.
  7. Туберкульоз. Характерна ознака – кров у мокроті.
  8. Запалення легенів, плеврит, хронічний бронхіт. При запаленні легеневої тканини утворюється густе і пінисте харкотиння. Додаткові симптоми: висока температура, біль у грудях.
  9. Попадання стороннього тіла безпосередньо в дихальні шляхи. Воно викликає роздратування і кашель.
  10. Гастроезофагеальний рефлюкс, гастрити та езофагіти. Тобто вміст шлунка і стравоходу викидається назад в горло, при цьому подразнюючи слизову. У результаті відбувається хронічне запалення гортані, горла з відділенням мокротиння.
  11. Деякі хвороби серцево-судинної системи (постінфарктний кардіосклероз, пухлини, природжені вади та ін.).
  12. Прийом інгібіторів АПФ. Дані препарати, зазвичай, використовують для зниження артеріального тиску. Однак, виконавши свою функцію, вони викликають в організмі вироблення речовини брадикінін, яка може стимулювати кашель.

Чим небезпечний?

Кашель небезпечний тим, що при ускладненні відходження секрету, він служить відмінним середовищем для зростання і подальшого розмноження мікробів. У підсумку до запального процесу, який був спочатку викликаний респіраторними вірусами, може приєднатися бактеріальна флора. Зазвичай, розвиток вторинної бактеріальної інфекції лікарі розглядають як ускладнення поточної хвороби. Серед ключових бактерійних ускладнень ГРВІ, що супроводжуються кашлем, потрібно виділити гнійний бронхіт і пневмонію, які несуть смертельну небезпеку.

Непрямими симптомами, що вказують на розвиток вторинних ускладнень, є: збільшення об'єму мокротиння, повторна хвиля підвищення температури, погіршення самопочуття, гнійний характер харкотиння і його зеленувато-жовтий відтінок.

Діагностика

Спочатку лікар збирає анамнез і проводить об'єктивне обстеження: визначає тип кашлю, провокуючі обставини, супутні симптоми. Потім при необхідності роблять рентген грудної клітки та визначення оксигенації крові (тобто пульсоксиметрію, газометрію). Іноді може знадобитися обстеження системи органів кровообігу (ЕКГ, ехокардіографія та ін.) і дихання (КТ грудної клітки, бронхоскопія, функціональні проби – спірометрія). Також лікар може направити пацієнта пройти мікробіологічне та цитологічне дослідження харкотиння. Деколи необхідні алергологічні проби, рН-метрія стравоходу та ендоскопія верхніх відділів ШКТ.

Під час яких хвороб проявляється?

Ключові хвороби, при яких з'являється кашель з мокротою:

  1. Бронхіт. При цьому мокрота може бути непрозорою, найчастіше гострий бронхіт має вірусну природу.
  2. ГРЗ, ГРВІ, коклюш. Як правило, ці захворювання мають додаткові симптоми: біль у горлі, підвищену температуру, нежить та ін.
  3. Пневмонія (в т. ч. крупозна). Характерний гострий кашель і безбарвне або криваве мокротиння. Додаткові симптоми: висока температура, втома, задишка, озноб. Кашель може виявлятися не відразу, іноді інфекція в легенях може бути настільки щільною, що лише через кілька днів лікування починає відділятися секрет.
  4. Бронхіальна астма та інші хронічні захворювання бронхів, трахеї чи гортані. Бронхіальна астма має інфекційно-алергічну природу, в даному випадку підвищується секреторна функція слизової легенів. Найчастіше, це реакція бронхів на різні алергени. Додаткові симптоми: задуха, хрипи в грудях.
  5. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Це теж поширена причина хронічного кашлю, який пов'язаний з подразненням голосових зв'язок через зворотний викид шлункового соку в стравохід. У такому разі мокрий кашель посилюється відразу після щільного прийому їжі або ж вночі/ вранці через горизонтальне положення тіла.
  6. Хронічна обструктивна хвороба легень. Зазвичай, уражаються дихальні шляхи після тривалого періоду куріння або вдихання дрібних частинок пилу.
  7. Рак легенів, трахеї, бронхів або гортані. Онкологія легенів – одна з найбільш небезпечних, виживаність понад 5 років фіксується тільки у 17% пацієнтів. Однак кашель досить рідко є єдиним симптомом раку легенів, зазвичай також спостерігаються: втрата ваги, втома, відхаркування крові, болі в грудях.

Крім того, кашель з мокротою може наступати внаслідок дифтерії та туберкульозу (у мокроті з'являється кров).

До якого лікаря звернутися?

При появі кашлю з мокротою потрібно звернутися до терапевта або пульмонолога. Іноді може знадобитися огляд в отоларинголога.

Профілактика

Профілактика розвитку кашлю, перш за все, заснована на профілактиці розвитку захворювань бронхо-легеневої системи, їх своєчасному лікуванні. Також заходами профілактики по скупченню мокротиння є: зміцнення імунітету, перебування на свіжому повітрі, активний спосіб життя, здорове харчування, відмова від шкідливих звичок, дотримання режиму дня, стабільний емоційний стан.